13:29:56 - دوشنبه 13 جولای 2020
چاپ این نوشته Click Here! داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تغییر رفتار کروناویروس/واکسن معجزه نمی کند
سید فرزاد جلالی با اشاره به اینکه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و عادی انگاری، علت اصلی شیوع مجدد این بیماری است، تصریح کرد: سفر به استان مازندران در ایام تعطیل نیز از علت‌های مهم وضعیت این روزهای استان است، به طوری که طبق آمارها در هر تعطیلی نزدیک به جمعیت استان، مسافر به این […]

سید فرزاد جلالی با اشاره به اینکه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و عادی انگاری، علت اصلی شیوع مجدد این بیماری است، تصریح کرد: سفر به استان مازندران در ایام تعطیل نیز از علت‌های مهم وضعیت این روزهای استان است، به طوری که طبق آمارها در هر تعطیلی نزدیک به جمعیت استان، مسافر به این مناطق می‌آید که هم باعث آلودگی منطقه شده و هم مسافران این آلودگی‌ها رابه شهرهای خود انتقال می‌دهند.

جلالی ادامه داد: البته برداشتن محدودیت‌ها به دلیل مسائل اقتصادی، معیشتی و روحی روانی مردم بود ولی شرطش این بود که اگر سفر آزاد هست با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد که متأسفانه با برداشتن محدودیت‌ها رعایت نکات توسط مردم کاهش یافت و عادی سازی توسط مردم عزیز تبدیل به عادی انگاری شد که نتیجه آن شرایط فعلی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل جلالی در پاسخ به سوال که آیا به ساخت واکسن امیدوار باشیم، گفت: با توجه به سابقه تاریخی کشف واکسن‌ها در بیماری‌های مختلف و میزان اثربخشی ها آنها باید بدانیم که واکسن معجزه نخواهد کرد، بهترین واکسن‌ها گاهی ۵۰ تا ۶۰ درصدی باعث محافظت از بیماری می‌شوند.

وی در این راستا با اشاره به اینکه به عنوان مثال واکسن آنفلوآنزا فصلی تا ۴۸ درصد از ابتلاء به آنفلوآنزا را ممانعت می‌کند، افزود: در دنیا چندین گروه در حال ساخت واکسن هستند که در صورت ساخت ممکن است یکسال طول بکشد تا به دست ما برسد، لذا بهترین کاری که می‌شود انجام داد این است که پروتکل‌های بهداشتی شامل شست‌وشوی دست‌ها، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی را جدی بگیرید و رعایت کنید که این امر تا ۹۵ درصد در پیشگیری از ابتلاء به کرونا مؤثر خواهد بود در صورتی که واکسن ممکن است فقط تا ۶۰ درصد مؤثر باشد.

وی در پاسخ به اینکه آیا این ویروس جهش پیدا کرده است، گفت: هنوز اثبات نشده که این ویروس جهش پیدا کرده باشد ولی احتمال اینکه جهش پیدا کند وجود دارد ولی رفتارهای متفاوتی از خودش نشان داده است و علائم بیماری تغییر یافته است و این دال بر جهش یافتگی نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل در این راستا بیان داشت: ابتلای سنین پایین‌تر نسبت به اسفندماه و فروردین به کرونا یکی از تغییر رفتارهای این ویروس است به طوری که هم اکنون تعدادی از کودکان و نوجوان نیز در بیمارستان‌های بابل بستری هستند و در شیوع مجدد آن در کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای ندارند نیز تعداد ابتلاء افزایش یافته است.

جلالی بیان داشت: در شرح حالی که از بیماران بستری گرفتیم تعداد قابل توجهی در مراسم‌های عروسی، عزا و مهمانی‌های خانوداگی شرکت داشتند و نکته‌ای که باید مد نظر باشد این است که باید با زندگی با این ویروس در شرایط فعلی کنار بیاییم.

وی افزود: اگرمردم عزیز نکاتی را که بارها ذکر کردیم را رعایت می‌کردند دچار شیوع مجدد آن نمی‌شدیم ولی برای مقابله با این ویروس هیچ وقت دیر نشده و ما هنوز هم می‌توانیم با رعایت، این ویروس را شکست دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: علاوه بر رعایت مردم عزیز محدودیت‌هایی هم مثل تعطیلی برخی مشاغل و بسیاری از صنف‌ها باید علاوه بر مسائل قبلی محقق شوند.مهر

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب