۱۲:۰۳:۱۲ - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
چاپ این نوشته Click Here! داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نقدینگی از تریلیون گذشت
بانک مرکزی نقدینگی در مهرماه سال جاری را بیش از یک هزار و ۴۰۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۱.۹ درصد رشد داشته است. بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در مهرماه سال جاری، حجم نقدینگی را بیش از هزار و ۴۰۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که […]

بانک مرکزی نقدینگی در مهرماه سال جاری را بیش از یک هزار و ۴۰۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۱.۹ درصد رشد داشته است.
بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در مهرماه سال جاری، حجم نقدینگی را بیش از هزار و ۴۰۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته، ۱۱.۹ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
حجم پول در این دوره به ۱۶۳۸.۰ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مهرماه سال گذشته ۱۳ و نسبت به اسفندماه سال گذشته ۰.۵ درصد رشد یافته است. میزان شبه پول در گزیده های آماری منتشر شده در مهرماه سال جاری به ۱۲۳۹۲.۵ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به اسفندماه گذشته ۱۳.۷ درصد رشد داشته است.
بانک مرکزی، بدهی بخش غیردولتی را در مهرماه سال جاری ۹۹۶۷.۵ هزار میلیارد ریال اعلام کرده که به نسبت اسفندماه سال گذشته ۸.۶ درصد و به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، میزان دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در مهرماه امسال ۶۲۷۹.۰ هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۰ درصد افزایش و نسبت به اسفندماه ۹۵، ۷.۸ درصد رشد یافته است. در عین حال، بدهی بخش دولتی در دوره مورد بررسی ۲۴۵۶.۸ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مهرماه سال ۹۵ به میزان ۲۰.۵ درصد و نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۱.۸ رشد نشان می دهد.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی
جداول گزیده‌های آماری منتشر شده نشان می‌دهد که دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در مهرماه سال جاری به ۳۵۸۶.۸ هزار میلیارد ریال رسیده که افزایشی ۵.۷ درصدی نسبت به اسفندماه ۱۳۹۵ داشته است؛ این رقم در مقایسه با مهرماه ۹۵ نیز ۵.۴ درصد افزایش یافته است.
میزان اسکناس و مسکوک در اختیار بانک مرکزی در مهرماه ۹۶، ۷۶.۸ هزار میلیارد ریال اعلام شد که نسبت به اسفندماه ۵۳.۳ درصد و نسبت به مهر سال گذشته ۴۸.۰ درصد رشد نشان می‌دهد. بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در مهرماه رقم ۶۲۴.۳ هزار میلیارد ریال را نشان می دهد که نسبت به اسفندماه گذشته ۸.۴ درصد و نسبت به مهرماه سال گذشته ۱.۳رشد داشته است.
بدهی بانک ها به بانک مرکزی در مهرماه سال جاری ۱۱۲۳.۸ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۲.۷ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴.۵ درصد افزایش یافته است.
میزان سپرده بانک ها و موسسات اعتباری نزد بانک مرکزی در مهرماه سال جاری به رقم ۱۵۰۴.۸ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفندماه ۱۴.۶ درصد و نسبت به مهر سال گذشته ۲۲.۴ درصد افزایش نشان می دهد.
سپرده های بخش دولتی نزد بانک مرکزی در مهرماه رقم ۳۵۵.۸ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفند سال گذشته منفی ۴.۷ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل، منفی ۱.۷ درصد کاهش یافته است.
همچنین براساس این گزارش، میزان بدهی های ارزی بانک مرکزی در مهرماه ۱۷۲۳.۰ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال قبل، ۱۷.۳ درصد و نسبت به مهرماه سال گذشته ۱۴.۴ درصد افزایش یافته است./ایبِنا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب