18:52:58 - دوشنبه 27 ژانویه 2020
چاپ این نوشته Click Here! داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چه نوع استرسی برای بدن مفید است؟
استرس اغلب به عنوان نوعی احساس منفی شناخته می‌شود و با کارهای روی هم انبار شده، مشکلات خانوادگی و برنامه کاری شلوغ، ما را تحت فشار قرار داده و از نفس می‌اندازند و زمانی افراد دچار اضطراب می‌شوند که احساس کنند کارها و وظایفی را که باید انجام دهند، از میزان وقت و توانایی آن‌ها […]

استرس اغلب به عنوان نوعی احساس منفی شناخته می‌شود و با کارهای روی هم انبار شده، مشکلات خانوادگی و برنامه کاری شلوغ، ما را تحت فشار قرار داده و از نفس می‌اندازند و زمانی افراد دچار اضطراب می‌شوند که احساس کنند کارها و وظایفی را که باید انجام دهند، از میزان وقت و توانایی آن‌ها بیشتر است.

چگونه بعضی استرس‌ها می‌تواند برایمان مفید باشد؟!

ندا خورشیدیان مسئول سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز گفت: روان‌شناسان دو نوع مختلف اضطراب را شناسایی کرده‌اند، استرس بَد یا همان اضطراب منفی که سبب ایجاد حس پریشانی و تسلیم می‌شود، و استرس خوب که نوعی اضطراب مثبت است و سبب فعالیت و سازندگی می‌شود.

استرس مزمن

ادامه داد: استرس مزمن در واقع پاسخی روانی یا فیزیولوژیکی به یک واقعه استرسزای درونی یا بیرونی است که به طول می‌انجامد و بر اساس تحقیقات این نوع استرس با تغذیه ناسالم، مشکلات پوستی و به احتمال زیاد با بیماری‌های مزمن دیگر، در ارتباط است.

کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز اضافه کرد: روانشناسان بر این باورند که در مقادیر کمتر اضطراب می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد.

او، افزود: در سال ۲۰۱۳ میلادی، موسسه تشخیص بیماری‌های اعصاب و روان نتایج تحقیقاتی را منتشر کرد که بیان می‌کند، سطح معقول و قابل کنترلی از استرس روزانه  می‌تواند همان استرس مثبت در نظر گرفته شود و از بدن در مقابل آسیب‌هایی که با افزایش سن و در اثر ابتلا به بیماری‌های مختلف ایجاد می‌شود، محافظت کند.

استرس مثبت موجب افزایش انگیزه می‌شود

خورشیدیان اظهار کرد: از آنجایی که استرس زیاد، انگیزه افراد را کاهش می‌دهد و به آن‌ها فشار روحی وارد می‌کند، داشتن مقدار کمی استرس، می‌تواند مفید واقع شود، به ویژه وقتی که می‌خواهیم کاری را آغاز کنیم به طور مثال وقتی  اضطراب داریم و کارمان را باید سَر موعد تمام کنیم، موجب می‌شود بیشتر تمرکز کنیم، زیرا وقت انجام آن در حال اتمام است.

مقادیر متعادلی از استرس می‌تواند انگیزه افراد را افزایش دهد

او، تاکید کرد: همه ما این تجربه را داشتیم که بگوییم باید این کار را انجام دهیم، اما انگیزه کافی برای انجام آن کار نداریم، و درست به محض آنکه احساس کنیم وقتمان در حال اتمام است، دچار استرس می‌شویم و انگیزه موردنیاز را پیدا می‌کنیم که تمام کارها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهیم.

اثرات استرس

کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز بیان کرد: استرس در مواقعی که یک عامل از امنیت فرد را تهدید می‌کند، موثر بوده و موجب بقای فرد می‌شود، بنابراین میزانی از استرس نیاز است که موجب بهبود عملکرد فرد در حوزه‌های مختلف شود.

خورشیدیان ادامه داد: زمانی که فشار بسیار کمی برای انجام یک کار مهم وجود دارد، فرد انگیزه کمی برای توجه ، تمرکز و صرف انرژی دارد، به ویژه وقتی که کارهای دیگر برای فرد، فوری و جذاب‌تر باشد، اما زمانی که فشار افزایش می‌یابد، فرد با تمرکز بیشتر عملکردش بهبود می‌یابد که این فشار باید به اندازه کافی وجود داشته باشد تا همچنان تمرکز قطع نشود.

استرس می‌تواند دوستی و محبت را ترویج دهد

او، تصریح کرد: یکی از غافلگیرکننده‌ ترین مزایای استرس این است که به ایجاد روابط میان فردی کمک می‌کند، زیرا کلید سلامتی همگانی محسوب می‌شود و روابط اجتماعی یکی از بهترین عوامل حفاظتی در برابر بیماری‌های جسمی و روحی است.

کارشناس سلامت روان افزود: وقتی افراد احساس می‌کنند  از سمت دیگری دوست داشته و درک می‌شوند، کمتر احساس انزوا و تنهایی می‌کنند ، برای مثال گروه‌های حمایتی و مردم نهاد، بهترین مکان برای افرادی است که در مورد استرس و اضطراب خود با یکدیگر صحبت می‌کنند و سبب ایجاد همدردی و افزایش هورمون‌های مثبت اندیشی می‌شوند.

او، تاکید کرد: با درد دل کردن، افراد احساس بهتری پیدا می‌کنند، زیرا بهتر می‌توانند مشکلات یکدیگر را درک کرده، و به احساسات خود اعتبار بخشند و از تجربیات منفی خود، مفاهیم مثبت را بوجود آورند.مشرق نیوز

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب