19:26:13 - دوشنبه 6 نوامبر 2017
چاپ این نوشته Click Here! داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۳ وزیر روحانی روی لبه تیغ استیضاح
الیاس حضرتی از طرح استیضاح وزرای «کشور»، «کار، تعاون و رفاه اجتماعی» و «آموزش و پرورش» خبر داد. این نماینده مجلس در توییتر خود از جمع‌آوری ۲۲ امضا برای استیضاح وزیر کشور و همچنین شروع طرح ‏استیضاح وزیر کار خبر داده است. از طرفی، محور عمده استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز ابقا یا به‌کارگیری […]

الیاس حضرتی از طرح استیضاح وزرای «کشور»، «کار، تعاون و رفاه اجتماعی» و «آموزش و پرورش» خبر داد. این نماینده مجلس در توییتر خود از جمع‌آوری ۲۲ امضا برای استیضاح وزیر کشور و همچنین شروع طرح ‏استیضاح وزیر کار خبر داده است.

از طرفی، محور عمده استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز ابقا یا به‌کارگیری مدیران و ‏نیروهای متهم در جریان سوء استفاده‌های صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان شده است.

انتخاب نوشت؛‏ استیضاح سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش کمتر در مجلس مطرح شده بود و بهروز نعمتی«به‌کارگیری افراد ذی‌مدخل در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان» را دلیل طرح استیضاح بطحایی ‏دانسته است. به نوشته این سایت، استیضاح دو وزیر دیگر با بطحایی متفاوت است چراکه هردوی آنها ۴ سال وزارت را پشت سر گذاشته‌اند و نمی‌توان آنها ‏را با وزیری که تنها ۴ ماه است وارد دولت شده مقایسه کرد.‏ علی ربیعی وزیری است که رای آوردن او با حواشی متعددی در مجلس ‏اصولگرای نهم مواجه شد و اولین بار تیرماه سال ۹۵ زمزمه استیضاح او در مجلس شنیده شد. او نخستین گزینه مجلس دهم برای استیضاح بود. ‏اگرچه‌ این استیضاح را نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس کلید زده بودند اما مستقل از فراکسیون امید آن را دنبال می‌کردند. طرح ‏استیضاح در ابتدای بیش از ۶۰امضا جمع کرد. «کوتاهی در ارائه ساختار وزارتخانه»، «معطل گذاشتن بنگاه‌های اقتصادی ‏از جمله شستا و به زیان رساندن این بنگاه‌ها»، «عدم ارائه برنامه برای ادارات کل استان‌ها» و «وضعیت داخلی شرکت‌های تامین اجتماعی» چهار محور استیضاح عنوان شده بود.‏ از طرفی، بعد از شروع ماجرای فیش‌های حقوقی در فضای مجازی تبعات انتشار فیش حقوقی ۳۷ میلیونی مدیرعامل بانک ‏رفاه دامان وزیر رفاه را هم گرفت.

خیلی‌ها در فضای مجازی معتقد بودند ربیعی در انتصاب صدقی مدیرعامل برکنار شده ‏بانک رفاه نقش زیادی داشته است. ‏ در اواخر سال۹۵، طرح استیضاح ربیعی بار دیگر با ۳۰ امضا کلید خورد. پیش از آن سلمان خدادادی در ‏نامه‌ای به هیات‌رئیسه مجلس اعلام کرده بود که به دلیل از حد نصاب افتادن تعداد امضاهای طرح استیضاح علی ربیعی، این ‏طرح قابل رسیدگی در کمیسیون اجتماعی نیست و منتفی شد. اکنون با گذشت یک دوره از وزارت علی ربیعی، نمایندگان مجلس عملکرد او را به طور کامل زیر نظر گرفته و انتقادات ‏فراوانی به او وارد کرده‌اند.

جالب است که عمده انتقادات از سوی نمایندگان اصلاح‌طلب مطرح شده بود البته جز چند ‏نفری که به طرز عجیبی از پیگیری سوالات خود عقب‌نشینی کردند.‏ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیری است که از همان بدو ورود به وزارت کشور مخالفان زیادی در میان اصلاح‌طلبان و ‏اعتدالگرایان داشت و سبقه سیاسی او و تعلق خاطرش به اردوگاه اصولگرایان آشکار بود. اکنون عده‌ای از نمایندگان با محوریت عبدالحمید خدری، نماینده بوشهر در تلاشند تا زمینه را برای استیضاح رحمانی‌فضلی ‏آماده کنند. نارضایتی نمایندگان از انتصاب برخی استانداران و ماجرای پدیده شاندیز از دلایل استیضاح او عنوان شده است. ‏به گفته نماینده بوشهر، امضاهای پای طرح استیضاح وزیر کشور از ٢۵ امضا عبور کرده.

خدری همچنین نام برخی از ‏کسانی را که امضا کرده‌اند، اعلام کرد: محمدجوادابطحی نماینده خمینی‌شهر، نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه، علی ساری ‏نماینده اهواز، مصطفی کواکبیان نماینده تهران، علی‌اکبری و مسعود رضایی نماینده‌های شیراز، عبدالرضا مصری، نماینده ‏کرمانشاه، حشمت‌ا… فلاحت‌پیشه نماینده دالاهو و اسلام‌آبادغرب. خدری همچنین گفت که جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نماینده رشت ‏هم هنوز امضا نکرده ولی احتمالا امضا خواهد کرد. نام مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود را هم الیاس حضرتی به‌عنوان یکی از ‏امضاکنندگان مطرح کرد.‏/آرمان

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب