آمارد نیوزچرا ایرانی‌ها روسیه را بی‌معرفت می‌دانند؟ - آمارد نیوز
۱۲:۰۴:۰۳ - شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۵
چاپ این نوشته Click Here! داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چرا ایرانی‌ها روسیه را بی‌معرفت می‌دانند؟
یک تحلیلگر سیاسی در یک روزنامه سوئیسی در تحلیلی درباره در اختیار قراردادن پایگاه هوایی همدان از سوی ایران به روسیه به این سوال جواب داد که چرا ایرانی ها روسیه را بی معرفت و غیر قابل اعتماد می دانند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مونیکا بولیگر در مقاله ای با عتوان «ایران از روسیه می […]

یک تحلیلگر سیاسی در یک روزنامه سوئیسی در تحلیلی درباره در اختیار قراردادن پایگاه هوایی همدان از سوی ایران به روسیه به این سوال جواب داد که چرا ایرانی ها روسیه را بی معرفت و غیر قابل اعتماد می دانند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مونیکا بولیگر در مقاله ای با عتوان «ایران از روسیه می ترسد اما به آن احتیاج دارد» مدعی شد که ایران از اینکه روسها تفاهم پنهانی شان با ایران را آشکار کرده اند، ناراحت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینوپرسا روسیه ، مونیکا بولیگر در روزنامه سوئیسی Neue Zuercher Zeitung نوشت: همه چیز یک هفته پس از آنکه مسکو به تمام جهان اعلام کرد که هواپیماهای جنگی روسیه عملیات در سوریه را با پرواز از پایگاه همدان شروع کردند، تهران این همکاری را متوقف کرد.

واقعیت اینست که افشای این خبر بوسیله روسیه با نارضایتی ایران همراه شد. تهران از روسیه انتظار تاکتیک بیشتری داشت.

همانطوری که حسین دهقان، وزیر دفاع ایران گفت: روسیه بی معرفتی و خودنمایی کرد. ضمنا پس از جنگ دوم جهانی برای اولین بار است که ایران پایگاه خود را در اختیار دولت خارجی قرار میدهد. تهران بارها ناموفقانه با ابرقدرتهای بزرگ ارتباط داشته است.

این نویسنده یادآور شده است: یکی از شعارهای معروف انقلاب اسلامی شعار نه شرقی و نه غربی است. این شعار بر سیاست رادیکالی استقلال از غرب و شرق تاکید میکند. در زمان جنگ دوم جهانی، شوروی به همراه انگلستان، ایران را به خاطر حفظ منابع نفتی و خط حمایت از متحدان اشغال کردند. با این هدف آنها شاه را که بی طرف بود برانداختند و پسرش را برتخت نشاندند. پس از پایان جنگ انگلیسی ها خارج شدند اما شوروی در آغاز از خروج امتناع می ورزید. در نتیجه ایران اولین کشوری بود که به سازمان ملل در این مورد شکایت رسمی کرد.

او ادامه داده است: به همین خاطر پخش خبر استفاده نظامیان روسی از پایگاه نظامی ایران واکنش غیرمشخصی را به همراه داشت. هفته پیش نمایندگان مجلس ایران دربارۀ حضور نظامیان روسیه در ایران انتقاد کردند و یکی از آنها به ماده ای در قانون اساسی مبنی بر ممنوعیت حضور نظامیان ابرقدرتهای خارجی درایران اشاره کرد.

ضمنا در پشت مجوز استفاده از پایگاه همدان علاوه بر منافع مشترک دو کشور در سوریه شاید جذابیت نظامی نهفته قرار گرفته باشد. بویژه تهران تمایل به خرید هواپیمای سوخوی ۳۰ از روسیه دارد. همچنین روسیه به ایران تحویل سامانه دفاعی ضد موشکی را آغاز کرده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب