آمارد نیوز۳ سناریو درباره حمله احتمالی آمریکا به سوریه - آمارد نیوز
۲۲:۱۲:۲۶ - چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷
چاپ این نوشته Click Here! داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۳ سناریو درباره حمله احتمالی آمریکا به سوریه
یک کارشناس مسائل نظامی و راهبردی لبنانی درباره تهدیدهای آمریکا مبنی بر حمله به سوریه می‌گوید: این تهدیدها جدی است و امکان منصرف شدن از آن کم است. «أمین محمد حطیط» کارشناس مسائل نظامی و راهبردی لبنانی در گفت وگو با تسنیم درباره تهدیدهای آمریکا مبنی بر حمله به سوریه در عین حال می‌گوید: دست […]

یک کارشناس مسائل نظامی و راهبردی لبنانی درباره تهدیدهای آمریکا مبنی بر حمله به سوریه می‌گوید: این تهدیدها جدی است و امکان منصرف شدن از آن کم است.

«أمین محمد حطیط» کارشناس مسائل نظامی و راهبردی لبنانی در گفت وگو با تسنیم درباره تهدیدهای آمریکا مبنی بر حمله به سوریه در عین حال می‌گوید: دست آمریکا در این حملات کاملا باز نخواهد بود و پدافند هوایی سوریه برای دفاع وارد عمل خواهد شد.

آیا تهدید آمریکا مبنی بر حمله به سوریه، واقعی است یا فقط در چارچوب جنگ روانی جا دارد؟ در این صورت آیا حملات محدود خواهد بود یا گسترده؟

کارشناس لبنانی در این باره می‌گوید: این بار تهدیدهای آمریکا با قبل تفاوت دارد و از نظر ما بسیار جدی بوده و به میزان زیادی در مسیر اجرایی شدن در حرکت است، از همین رو امکان صرف نظر از این تهدیدها بسیار کم است بنابراین احتمال می دهیم آمریکا دو گام اتخاذ کند: اول: تشکیل ائتلاف بین المللی علیه سوریه به نام “ائتلاف واکنش به شیمیایی”. دوم: حمله این ائتلاف به سوریه به رهبری آمریکا.

سه سناریوی احتمالی درباره حمله آمریکا به سوریه
در صورتی که آمریکا درصدد حمله به سوریه برآید، دایره حملات آن چقدر گسترده خو اهد بود؟امین حطیط می‌گوید: از نظر نظامی سه احتمال در این خصوص وجود دارد اول اینکه این حمله نمایشی و به منظور حفظ آبروی آمریکا باشد.

از نظر من این احتمال بعید به نظر می‌رسد زیراجان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا به نوبه خود اظهار داشت حمله آینده نمایشی نیست و تاثیر گسترده‌ای خواهد داشت به گونه‌ای که روند امور راهبردی در سوریه را دستخوش تغییر می‌کند.

سناریوی دوم گزینش اهداف مهم نظامی مانند فرودگاه‌ها و انبارهای سلاح و نیز پایگاه‌های نظامی لجستیکی و مراکز استقرار نظامیان است تا از این طریق حملات به میزان زیادی تاثیرگذار باشد و در طول یک روز و یا چند ساعت اجرا شده و سپس پرونده آن بسته شود و آمریکا به اهداف مورد نظر خود یا همان تاثیرگذاری بر توانمندی‌های هجومی سوریه دست یابد .

به عقیده ما این سناریوی دوم همان گزینه‌ای است که چه بسا آمریکا به آن متوسل خواهد شد.

سناریوی سوم که بعید به نظر می رسد اقدام ائتلاف آمریکایی به استقرار نیرو در خاک سوریه است تا برای جبران خسارت‌هایی که در غوطه متحمل شده است ، مناطق نفوذی را به دست آورد. این سناریو تا این لحظه بعید به نظر می‌رسد از همین رو سناریوی دوم را مقدم تر می‌بینم.

سرانجام چنین حمله‌ای به سوریه چه خواهد بود؟
آمریکا در این حمله نمی‌تواند کاملا با دست باز عمل کند به ویژه اینکه ائتلاف سوری- ایرانی و روسی در آماده باش قرار دارد و آماده رویارویی است و هریک از این سه کشور به تنهایی و با هماهنگی کامل تمام تدابیر لازم را اتخاذ کرده‌اند که به متجاوزان در صورت حمله به سوریه درسی بدهند، از همین رو گزینه‌های زیادی در زمینه دفاع از سوریه وجود دارد و پیش از همه استفاده از پدافند هوایی سوریه علیه حملات موشکی است و دیگر حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه که در این صورت چه بسا دایره این حملات به اسرائیل و عربستان برسد به ویژه اینکه بنابر اعلام رسانه‌های غربی این عربستان بود که از پیش هزینه این حمله را تامین کرده است و این موضوع مهمی است و سبب جدی شدن تهدیدهای آمریکا می‌شود به ویژه اینکه این کشور برای اجرای حملات بهای آن را گرفته است./تسنیم

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب